Witamy w Niegłowicach !

NIEGŁOWICE – wieś położona w międzyrzeczu Wisłoki i Ropy. W znacznej części jej tereny włączone są obecnie do Jasła, jedynie południowa część pozostała poza jego granicami.

Miejscowość powstała prawdopodobnie w XIV wieku i była lokowana na prawie niemieckim. Była to wieś rycerska, należąca do parafii w Jaśle, z którym była ściśle powiązana. Na początku XV wieku należała do Klemensa Turskiego. Był tu wówczas dwór, folwark, karczma i łany kmiece. W 1581 roku będąc własnością Jana Mniszcha znajdowała się w dzierżawie u Wojciecha Jankowskiego. Następnymi dziedzicami byli Jurkowscy, a w XIX wieku Lisowieccy.

Od drugiej połowy XIX wieku wielu mieszkańców znajdowało zatrudnienie w kopalniach ropy naftowej , a od 1889 roku w rafinerii w Niegłowicach . Na początku XX wieku mieszkało tu 571 osób.

W czasie I wojny światowej toczyły się tu walki rosyjsko-austriackie. Wojska rosyjskie wycofując się w 1915 roku podpaliły rafinerię . Została ona odbudowana w okresie międzywojennym. W czasie okupacji hitlerowskiej działały tu oddziały jasielskiej placówki AK. Niemcy przed wycofaniem się zdemontowali urządzenia rafinerii i wywieźli do Rzeszy. Po wojnie zakład rozbudowano.

Obecnie mieszka tu około 1000 osób. Dzieci uczęszczają do Społecznej Szkoły Podstawowej w Jaśle-Niegłowicach. Kościół parafialny znajduję się już w  w granicach miasta Jasła. Na terenie wsi znajdują się 2 sklepy oraz Dom Ludowy.

3

SPONSOREM DARMOWEGO INTERNETU

W DOMU LUDOWYM W NIEGŁOWICACH

JEST FIRMA

sigma_logo