tekst alternatywny

TRANSMISJE NA ŻYWO

 

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle apeluje i prosi o rozsądek

Pod koniec roku 2015 otrzymałem pismo z Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Jaśle z prośbą o poruszenie tematu nielegalnego wrzucania do kanalizacji sanitarnej różnych rzeczy w miejscowości Niegłowice.

kanalizacja-nieglowice

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp.z.oo w Jaśle prosi o poruszenie z mieszkańcami Niegłowic tematu nielegalnego wrzucania do kanalizacji sanitarnej wszelakiego rodzaju śmieci, nawilżanych chusteczek, które nie rozpuszczają się w wodzie o czym informuje ulotka na opakowaniu, zgniłych owoców, reklamówek i torebek plastikowych, starych ręczników szmat, mopów i innych rzeczy w tym również np. małych kotów, padniętych zwierząt np. kur, wnętrzności zabijanych zwierząt domowych itd.

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przypomina że Art.2.ust 9 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków – określa że do kanalizacji sanitarnej mogą być odprowadzane tylko i wyłącznie ścieki socjalno – bytowe z budynków mieszkalnych powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu (czynności fizjologicznych człowieka) oraz papier toaletowy.

Art.9. ust 2 w/w Ustawy określa czego nie można wrzucać do kanalizacji. W przypadku miejscowości Niegłowice tego się nie przestrzega i są wrzucane wszelkiego rodzaju rzeczy – odpady wymienione na wstępie.

Art.28.ust 4a w/w Ustawy określa również kary finansowe za wrzucanie odpadów zakazanych. Kara może wynieść nawet do 10 000 zł.

Taki stan rzeczy stwarza ogromne problemy eksploatacyjne z wiązane z zatykaniem kanalizacji zwłaszcza na liczniku koło p. Mroczki. Są przypadki i fakty że ekipy remontowe GPK Jasło wspólnie z ekipą MPGK musiały jechać na interwencje w godzinach nocnych w związku z zatkaniem licznika przez odpady wymienione na wstępie. Każde pełne zatkanie licznika koło p. Mroczki – stanowi realne zagrożenie cofnięcia się ścieków do p. Mroczki i wylanie w piwnicy.

Począwszy od miesiąca grudnia 2015 r. MPGK Jasło w celu ograniczenia wyjazdów na usuwanie awarii zatkania licznika koło p. Mroczki rozpoczęło montaż krat w studniach celem blokady dopływu” śmieci” do głównego kolektora z poszczególnych rejonów Niegłowic. Pierwszą kratę zamocowano na studni koło sklepu p. Lubasia na ciągu kanalizacyjnym z miejscowością Niegłowice który obsługuje łącznie ok. 140 budynków. Po kilku dniach eksploatacji „okratowanego” ciągu kanalizacyjnego – przestał być drożny! Czyszczenie zatkanej całkowicie kraty odbyło się 8 grudnia 2015 w obecności p. Pszczoły – Sołtysa oraz p. Lubasia.

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle apeluje i prosi o rozsądek – kanalizacja to nie worek na śmieci. W przypadku dalszego zatykania kanalizacji GPK zastrzega sobie podjęcie wszystkich kroków prawych, oraz do montażu dalszych krat w celu „wyłapania uciążliwych budynków lub grupy budynków”.

Dołączamy zdjęcia wykonane w czasie czyszczenia licznika i kraty.

 

                                                                                                                                                                                                                                              Prezes Zarządu                                                                                                                                                                                                                                                                                    Wojciech Piękoś

 

CAŁKOWITY ZAKAZ WRZUCANIA DO KANALIZACJI N/W PRZEDMIOTÓW I RZECZY:

  • szmat, ręczników, mopów, reklamówek i woreczków foliowych, kamieni, włosów, sierści
  • zgniłych owoców, jarzyn, płodów rolnych, obierek z owoców i jarzyn, torebek z parzenia herbaty, ziół, koszyczków na kostki dezynfekujące, patyczków higienicznych
  • padniętych i nieżywych zwierząt domowych: drobiu, kotów, psów
  • odpadów w postaci piór, wnętrzności z zabijanych zwierząt: drobiu, świń
  • CHUSTECZEK NAWILŻANYCH – które nie ulegają rozpuszczeniu w wodzie, o czym informują ulotki na opakowaniach tych chusteczek
  • PIELUCH JEDNORAZOWYCH, PODPASEK HIGIENICZNYCH, RĘCZNIKÓW PAPIEROWYCH

DO KANALIZACJI WOLNO ODPROWADZAĆ TYLKO I WYŁACZNIE ŚCIEKI SOCJALNO-BYTOWE OD CZŁOWIEKA: Z MUSZLI WC, UMYWALEK, WANIEN, NATRYSKÓW, MYCIA NACZYŃ, Z PRALEK ORAZ PAPIER TOALETOWY

 

Proszę o bardzo poważne potraktowanie tej sprawy.

Sołtys Krzysztof Pszczoła